Jak sama nazwa wskazuje fast, czyli szybko. Szybkie jedzenie oznacza szybkie działanie. Nie ma czasu na zastanawianie. Każdy klient, który przychodzi do restauracji fast food oczekuje tego, że będzie miał na już. Niecierpliwi się kiedy musi chwilę zaczekać. Życie pędzi w tak zawrotnym tempie, że nie mamy czasu na stanie w kolejkach, nie mamy czasu na stanie w korkach, nie mamy czasu czekać na posiłek. W biegu wpadamy do restauracji McDonald’s albo KFC, chcemy szybko złożyć zamówienie, szybko zapłacić i szybko odebrać zamówioną porcję „szybkiego jedzenia”.

Od osób pracujących w barach szybkiej obsługi oczekuje się więc niemalże błyskawicznego działania, sprawnej obsługi i zręczności manualnej Ponieważ jest to praca z klientem wymagana jest także komunikatywność, miła aparycja, znajomość języka angielskiego w stopniu komunikatywnym, opanowanie i wyrozumiałość. Dobrze widziana jest także umiejętność pracy w zespole, zaangażowanie i zamiłowanie do porządku.

Obrotny pracownik restauracji fast food poradzi sobie na swoim stanowisku znacznie lepiej niż opieszały kolega. Osoby powolne źle się czują w tej pracy. Trzeba działać szybko i sprawnie, a przy tym oczywiście na pełnych obrotach.