Bardzo często, pierwszym zatrudnieniem zaraz po szkole, jest praca w restauracjach typu fast food. Do najpopularniejszych zaliczają się oczywiście McDonalds i KFC. Praca jest najczęściej zmianowa i godziny pracy można sobie dostosować do pozostałych zajęć np. studiów.

Wielu młodych ludzi decyduje się także na taką pracę także w przerwie między szkołą. Praca jest łatwa do zdobycia, nie są do niej potrzebne jakieś szczególne umiejętności, a w ten sposób można zarobić swoje pierwsze pieniądze.

Jest grupa ludzi, która narzeka i mówi co to za praca? Ale jak mówi stare porzekadło „żadna praca nie hańbi”. I tak naprawdę, to każda praca pozwala na zdobycie jakiegoś doświadczenia. Przede wszystkim uczy obowiązkowości, dobrej organizacji pracy i szybkiego działania. Poza tym przebywanie wśród ludzi uczy nawiązywania kontaktów.

Do restauracji fast food przychodzą codziennie setki klientów. Nierzadko trzeba mieć przysłowiowe nerwy ze stali, bo klienci są różni – nie zawsze mili, nie zawsze odnoszą się z szacunkiem, nie zawsze reprezentują przyzwoity poziom. Pod tym względem praca jest dość trudna i nie każdy wytrzymuje presję. Poza tym, jak by nie było jest to praca fizyczna. Dlatego rotacja na stanowiskach w tego typu lokalach jest dosyć duża.