Marzy Ci się własne mieszkanie albo dom? W takich przypadkach nierzadko konieczne jest wzięcie kredytu hipotecznego. Czy jest to osiągalne dla każdej osoby? Pora to sprawdzić.

Masz już dość wynajmowania mieszkania i płacenia właścicielom ogromu pieniędzy? W takim razie przyszła pora na to, aby zadbać o siebie i odłożyć pieniądze na własne cztery kąty. Wiele osób musi w takim przypadku posiłkować się kredytem hipotecznym. Czy jest to jednak osiągalne dla każdego, niezależnie od wykonywanego zawodu? Okazuje się, że nie zawsze tak jest! Banki biorą bowiem pod uwagę wiele czynników, również ryzyko związane ze stratą pracy, a niektóre zawody są w szczególności narażone na tego typu oddziaływanie rynku. Pracownicy restauracji fast food mogą otrzymać kredyt hipoteczny, jednak w większości muszą być zatrudnieni na podstawie umowy o pracę.

Rodzaj umowy ma znaczenie

Przede wszystkim kredytobiorca powinien być zatrudniony na podstawie umowy o pracę, najlepiej na czas nieokreślony. Ma to ogromne znaczenie dla banków. Czasami trudniej jest otrzymać kredyt osobom posiadającym własną działalność gospodarczą, niż tym zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, nawet jeżeli zarabiają oni mniej. Oprócz tego kredytobiorca musi posiadać wkład własny na poziomie dziesięciu, czy też nawet dwudziestu procent.